sobota, 7 grudnia 2013

Owczarek kaukaski

Są to psy duże, ciężkie i wielu osobom nie podoba się ich wygląd. Hmm.. Mnie tam się nawet podoba, a w każdym bądź razie sama rasa jest bardzo ciekawa :)
Należą do grupy molosów w typie górskim. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Kaukazu. Rasa pierwotnie przeznaczona do pilnowania stad owiec przed drapieżnikami i złodziejami, w okresie zimnej wojny wykorzystywana w wojsku i milicji, a po upadku Muru Berlińskiego – jako pies stróżujący i obronny.
W klasyfikacji FCI należy do grupy II, tj.  Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcja 2.2 – psy górskie. Nie podlega próbom pracy.
Umaszczeni u nich spotykane to:  szare, szaro-czarne, rudawosłomkowe, nakrapiane i łaciate.
 Psy tej rasy są zrównoważone, niezależne, nieufne wobec obcych, czujne, stanowcze i terytorialne – na własnym terenie nie tolerują obcych. Często wykazują skłonności dominacyjne. Mogą sprawiać problemy niedoświadczonemu opiekunowi. Nieumiejętnie prowadzone stają się agresywne. A więc, należy się zastanowić, zanim zdecydujemy się na zakup owczarka kaukaskiego ;> Tym bardziej, że nie lubi warunków miejskich, a raczej świeże powietrze i sporą przestrzeń.
W Polsce owczarek kaukaski został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. I nie powinno to dziwić, bo sam wspominany wcześniej wygląd nie jest do końca przyjazny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz